fbpx

Backup WordPress przy pomocy wtyczki BackWPUp

with Brak komentarzy
alt-grafika z napisem kopia zapasowa WordPress,co to jest i dlaczego ją robić
alt-strona WordPress w tle i napis kopia zapasowa WordPress co to jest i dlaczego ją robić

W drodze do stawania się coraz lepszą Wirtualną Asystentką ciągle szukam informacji, które wzniosą mnie na wyżyny wiedzy oraz pozwolą na wsparcie moich klientów w różnych sytuacjach pojawiających się w ich biznesach.

Backup WordPress przy pomocy wtyczki BackWPup - CZYLI KOPIA ZAPASOWA NASZEJ STRONY- CO TO JEST I DLACZEGO WARTO JĄ ROBIĆ?

 

W drodze do stawania się coraz lepszą Wirtualną Asystentką ciągle szukam informacji, które wzniosą mnie na wyżyny wiedzy oraz pozwolą na wsparcie moich klientów w różnych sytuacjach pojawiających się w ich biznesach.
Ponieważ jako wirtualna Asystentka tworzę strony internetowe na WordPress, naturalną koleją rzeczy było zainteresowanie się tematem kopii zapasowych.

 

KOPIA ZAPASOWA- CO TO JEST I DLACZEGO JĄ ROBIĆ?

 

Jeżeli posiadamy stronę na WordPressie, dbanie o jej bezpieczeństwo jest naszym obowiązkiem.
W tym celu regularnie aktualizujemy wtyczki, motywy oraz samego WordPressa. Dzięki temu strona będzie funkcjonowała bez zarzutu, a my unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.
Przed każdą taką aktualizacją powinniśmy pamiętać o tym, aby wykonać backup naszej strony, w razie gdyby podczas aktualizacji coś poszło nie tak.
Kopia zapasowa będzie dla nas również ostatnim kołem ratunkowym w przypadku włamania na naszą witrynę. Dzięki backupowi szybko uda nam się przywrócić ostatnią, aktualną wersję naszej WWW.
Wiele osób zapewnianych przez dostawcę serwera, iż kopie robione są codziennie, rezygnuje z samodzielnego wykonywania backupów. Warto się zawsze upewnić, jak często twój dostawca tworzy kopie zapasowe. Jak to zrobić? Poprośmy go po prostu o kopię z wczorajszego dnia.
Stuprocentową pewność, że nasza witryna jest bezpieczna, będziemy mieli jedynie wtedy, kiedy backup wykonamy samodzielnie, niezależnie od tego z jak dobrego hostingu korzystamy.
Istnieje powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robili. Zadbajmy o to, aby nigdy nie znaleźć się w tej drugiej grupie, kiedy dopiero po jakiejś niefortunnej sytuacji, często niestety za późno, zaczynamy o tym myśleć.
 

KOPIA ZAPASOWA- JAK JĄ ZROBIĆ?

 

Istnieją dwa sposoby wykonania kopii strony WordPress.
Możemy to zrobić manualnie, kopiując bazy danych oraz pliki systemowe naszego WP lub za pomocą wtyczki.
W tym artykule skupimy się na zalecanym i zdecydowanie mniej skomplikowanym sposobie robienia kopii za pomocą wtyczki.

 

KOPIA ZAPASOWA - JAK JĄ ZROBIĆ ZA POMOCĄ WTYCZKI BackWPup?

 

Istnieje wiele wtyczek, które pomogą w stworzeniu jej backupu. Jedną z nich  jest BackWPup.
Jest to bardzo popularny plugin, rekomendowany przez wielu profesjonalistów. Wtyczka jest darmowa i umożliwia automatyczne robienie kopii zapasowych strony m.in. na Dropbox oraz Google Drive. Informacje o niej oraz dokumentacje znajdziecie tu: https://pl.wordpress.org/plugins/backwpup/
Instalujemy i włączamy wtyczkę.

 

alt-zrzut ekranu wtyczki BackWPup

 

Kolejno z menu głównego wybieramy BackWPup > Add new job, aby dodać nowe polecenie wykonania kopii zapasowej.

 

alt-zrzut ekranu konfiguracja wtyczki BackWPup-add new job

 

Po kliknięciu - Add new job pojawia nam się nowe okno z kilkoma zakładkami. Pierwsza z nich to zakładka General, w której uzupełniamy poniższe pola:

 

  • Job Name (możemy zostawić domyślne),
  • Job Tasks –  tu zaznaczamy wszystkie pola,
  • Archive Format – wybieramy format „Zip”,
  • Job Destination – tu zaznaczamy miejsce, w którym ma zostać zapisana kopia zapasowa strony. Można ją zapisać na serwerze, jednak w przypadku problemu z serwerem nie mielibyśmy do niej dostępu, dlatego też najlepszą opcją jest zapisanie jej w chmurze. Ja wybrałam Dropbox (backup to Dropbox).

 

 

alt-zrzut ekranu konfiguracja wtyczki BackWPup-zakładka general

 

alt-zrzut ekranu konfiguracja wtyczki BackWPup-archive format

 

Po zaznaczeniu wszystkich wyborów zapisujemy zmiany przyciskiem - Save changes.
W następnej kolejności przechodzimy do zakładki Schedule, gdzie ustawiamy sposób oraz częstotliwość wykonywania kopii.
Najlepszą alternatywą jest kopia wykonywana automatycznie, czyli opcja - with WordPress cron.
Po jej wybraniu pojawia nam się możliwość ustawienia okresowości robienia kopii zapasowej. W zależności od tego, jak często aktualizujemy swoją stronę, możemy  wykonywać backup co miesiąc, co tydzień, codziennie lub co godzinę.
Jeżeli prowadzimy blog i często robimy wpisy, warto ustawić wykonanie kopii codziennie.

 

alt-zrzut ekranu konfiguracja wtyczki BackWPup-zakładka schedule

 

Po wprowadzeniu wszystkich zmian zapisujemy je przyciskiem - Save changes.
Kolejne zakładki możemy pominąć, pozostawiając ustawienia domyślne oraz jeżeli wybraliśmy opcję zapisywania kopii w Dropbox, przechodzimy do ostatniej zakładki o nazwie To: Dropbox.
Aby kopia zapasowa zapisana została w programie Dropbox, musimy dać wtyczce dostęp do naszego konta Dropbox. W tym celu klikamy przycisk Get Dropbox App auth code i logujemy się na nasze konto w programie. Kolejno klikamy w przycisk - Zezwól pod informacją -  „BackWPupApp chce mieć dostęp do własnego folderu Aplikacje › BackWPup na Twoim koncie Dropbox". Po akceptacji pojawia nam się kod, który kopiujemy i wklejamy w pole App Access to Dropbox.
W polu Destination Folder wpisujemy nazwę foldera, w którym zapisywana będzie kopia, natomiast w polu File Deletion wybieramy ilość kopii zapasowych, które znajdować się będą na serwerze. Ja zostawiłam ustawienia domyślne.

 

 

 

Tworzenie kopii zapasowych, nieodłączny element pracy na WordPress to jedno z wielu zadań, których podejmują się Wirtualne Asystentki. Jeżeli chcesz wiedzieć, w czym jeszcze pomoże Ci WA, przeczytaj mój post: Dla kogo współpraca z Wirtualną Asystentką będzie dobrą alternatywą, natomiast jeżeli chciałbyś wiedzieć, dlaczego warto współpracować z Wirtualną Asystentką, zapraszam do lektury posta:  Dlaczego warto współpracować z Wirtualną Asystentką.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz