fbpx

Kim byłby Sherlock Holmes bez swojego wiernego Watsona? Czyli odpowiedz na pytanie, czy Twoje obawy przed współpracą z wirtualną asystentką są uzasadnione.

with Brak komentarzy
grafika z tytulem : kim byłby Sherlock Holmes bez swojego Watsona
lupa na notesie

Kim byłby Sherlock Holmes bez swojego wiernego Watsona. Czyli odpowiedź na pytanie, czy Twoje obawy przed współpracą z wirtualną asystentką są uzasadnione.

 

 

 

Kim byłby Sherlock Holmes bez swojego wiernego Watsona.

Czyli odpowiedź na pytanie, czy Twoje obawy przed współpracą z wirtualną asystentką są uzasadnione.

 

Wirtualna asysta to branża, która istnieje od lat 90. XX wieku. Zawitała do nas z USA i powoli zdobywa popularność w Polsce, gdzie ma już swoich zagorzałych zwolenników.
Przedsiębiorcy, którzy pracują z WA, bardzo chwalą sobie ich usługi i nie wyobrażają sobie działań w firmie bez ich codziennego wsparcia.
O zaletach współpracy z wirtualną asystentką pisałam już na moim blogu. Tutaj przeczytasz ten artykuł.
Dziś chciałabym rozwiać obawy osób, które jeszcze nie zdecydowały się na współpracę z WA lub nadal się wahają.
Uważam, że każdy zasługuje na to, aby czerpać korzyści ze współpracy z WA i prężnie rozwijać swój biznes z niezawodnym wsparciem u swego boku.
Kim byłby Sherlock Holmes bez swojego wiernego Watsona?

 

Jakiś czas temu na jednej z grup na Facebooku skupiającej przedsiębiorcze kobiety zapytałam, co powstrzymuje je od skorzystania ze wsparcia freelancera w codziennych obowiązkach firmowych.
Poniżej odpowiedzi, jakie otrzymałam oraz moje kontrargumenty.

 

Nie korzystam z usług wirtualnej asystentki, gdyż uważam, że sam/a zrobię wszystko lepiej.

 

Bardzo możliwe, że zrobisz to lepiej, ale czy zawsze opłaca się robić wszystko samodzielnie?
W początkowej fazie biznesu bardzo często robimy wszystko sami. Jednak w miarę rozwoju firmy pojawia się coraz więcej nowych obowiązków, pomysłów i projektów.
Na każdym etapie naszej działalności warto oddać się refleksji i zadać sobie kilka pytań, aby określić co w obecnej chwili będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej firmy.

 

➡ Czy jeżeli podejmiesz decyzję o robieniu wszystkiego samodzielnie, znajdziesz czas i siłę na działania, które rozwijają twoją firmę i przynoszą jej realne zyski?
➡ Czy będziesz tak samo efektywny, kreując strategię firmy, a w międzyczasie odpowiadając na maile, zapytania księgowego i przygotowując oferty dla klientów?
➡ Czy znajdziesz czas dla rodziny? A może jednak poświęcisz każdą wolną chwilę na nadrabianie zaległości?
➡ Czy to, co działało dotychczas, nadal przynosi oczekiwane rezultaty? Może należałoby się zastanowić nad zmianą albo wprowadzić odpowiednie modyfikacje do schematu, według którego działaliśmy do tej pory?

 

Po dłuższym okresie samodzielnego działania w nadmiarze obowiązków dopadnie Cię frustracja i zniechęcenie, bo ilość wykonywanej pracy nie będzie przekładać się na oczekiwane zyski, a Ty będziesz zmęczony i zdemotywowany.
Praca po kilkanaście godzin dziennie nie jest równoznaczna z produktywnością, a przepracowanie odbija się zarówno na naszym zdrowiu fizycznym jak i psychicznym.
Powierzając wirtualnej asystentce obowiązki, które nie decydują o losie firmy, ale mają wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie, zyskujesz czas na kreowanie nowej strategii, tworzenie kolejnych usług i produktów, zdobywanie klientów, czyli realny rozwój, który przynosi namacalne korzyści.
Zasadniczo wpływasz na przyspieszenie wzrostu swojej firmy.
Delegowanie obowiązków pozwala Ci także zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Takie działanie przynosi w dłuższej perspektywie same korzyści. Wypoczęty i zrelaksowany umysł, to produktywny umysł.

 

 

Boję się, że wirtualna asystentka mnie oszuka.

 

Na nieuczciwą osobę możemy natknąć się wszędzie. Robiąc zakupy w warzywniaku, kupując przez Internet lub korzystając z usług firmy remontującej domy.
Jednak nie powstrzymuje nas to przed zakupami w osiedlowym sklepie, kupnem butów online czy wynajęciem specjalistów, remontując nasze mieszkanie.
Codziennie podejmujemy takie ryzyko.
Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z potencjalną nieuczciwością lub niekompetencją usługodawcy, przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy sprawdzamy danego freelancera.
Istnieje na to szereg sposobów:
  • Sprawdź opinie WA, z którą zamierzasz pracować. Poprzedni klienci często zostawiają opinie na temat współprac z podwykonawcami. Przeszukaj Internet, sprawdź stronę WWW asystentki oraz jej kanały social media.
  • Możesz poprosić WA o rekomendacje od klientów, z którymi pracowała lub pracuje.
  • Umów się na bezpłatną konsultację, porozmawiaj z asystentką. Wsłuchaj się w swoją intuicję.
  • Popytaj na fb grupach biznesowych skupiających przedsiębiorców i wirtualne asystentki. Czy ktoś pracował z tą osobą? Jakie były jego wrażenia.
  • Popytaj znajomych. Może współpracowali z jakąś wartościową asystentką i z czystym sumieniem mogą ją polecić.
  • Większość WA posiada w ofercie pakiety godzinowe. Wykup najmniejszy z nich i zobacz, jak układa się wasza współpraca.
  • Oddeleguj najpierw małe zadania, a w miarę współpracy powierzaj WA bardziej odpowiedzialne obowiązki. Krok po kroku buduj swoje zaufanie.
  • Przed współpracą podpisz umowę.
  • Podpisz umowę o poufności.

 

Nie mam zaufania do WA. Obawiam się, że będzie wykonywała swoje obowiązki po najmniejszej linii oporu, bez żadnego zaangażowania.

 

Wirtualne asystentki to również przedsiębiorcy. Same prowadzimy swoje biznesy. Działając na własny rachunek, budujemy swoją markę. Tworzymy ją między innymi w oparciu o opinie naszych klientów. To opinie ludzi, którzy kiedyś zdecydowali się zaryzykować i nam zaufać.
Zależy nam na dobrej pracy i dobrych opiniach, bo dzięki temu jesteśmy polecane i przychodzą do nas kolejne osoby.  Mamy świadomość faktu, że od początku każdej współpracy pracujemy na zaufanie i opinię klienta.
Ścisła współpraca oznacza również bliskie kontakty z naszymi klientami. Kiedy pracuje się razem, zaangażowanie jest rzeczą naturalną.
To również wzajemna zależność. Obu stronom zależy na jak najlepszej współpracy, bo obie strony czerpią z tego korzyści.
Sukces naszego klienta przekłada się bezpośrednio na nasz rozwój i zysk.

 

Boję się niekompetencji WA i braku wystarczającej wiedzy.

 

Każda z wirtualnych asystentek specjalizuje się w jakimś obszarze. Przed podjęciem współpracy sprawdź ofertę wirtualnej asystentki oraz obszary, w jakich może Cię wesprzeć.
Nasza branża powstała w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualne asystentki stale się szkolą i podnoszą swoje kompetencje, aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem oraz jego wymaganiami.
Chętnie się uczymy i zdobywamy nowe umiejętności.
Jeżeli w naszej ofercie nie ma jakiejś opcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się jej nauczymy.
Na rynku jest wiele początkujących asystentek oferujących bardzo niskie stawki. Wynikają one z braku doświadczenia oraz często z faktu, że dane osoby nie prowadzą działalności gospodarczej. Mają albo status studenta i dorabiają, albo pracują na etat i dorabiają.
Jeżeli zależy Ci na wysokich kompetencjach, jakości i samodzielności, wybierz WA, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem w obszarze, w którym potrzebujesz wsparcia.
Jeżeli zależy Ci na niskiej stawce, musisz liczyć się z tym, że taka WA jest dopiero na początku swojej drogi. Uczy się i często wymaga przeszkolenia.
Nie każdy ma na to czas lub ochotę.
W każdej z powyższych sytuacji zalecam Ci sprawdzenie opinii lub referencji asystentki, z którą zamierzasz nawiązać współpracę.

 

Nie jestem pewna czy opłaci mi się współpraca z WA.

Decydując się na współpracę z wirtualną asystentką, nie ponosisz kosztów związanych z zatrudnieniem i szkoleniem nowego pracownika.
Nie płacisz za niezbędne oprogramowanie, sprzęt oraz wynajem biura.
Współpracując z WA, płacisz wyłącznie za przepracowane godziny.  Wybrany pakiet godzinowy wykupujesz wyłącznie wtedy, kiedy jest Ci potrzebny.
Większość asystentek wystawia fakturę, co oznacza, że ich usługi możesz również wrzucić w koszty firmy.
Delegowanie zadań niesie ze sobą szereg korzyści. Skraca terminy realizacji pracy, podnosi jej jakość, pozwala twojej firmie maksymalizować efekty i minimalizować koszty, co oznacza oszczędności.
Delegując obowiązki, automatycznie zyskujesz więcej czasu na rozwój swojego biznesu i dla siebie.
Współpraca z wirtualną asystentką to inwestycja długoterminowa, która na dłuższą metę zdecydowanie się zwraca.

 

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pojawiły Ci się dodatkowe pytania, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.
Porozmawiajmy. ☎

 

Zostaw Komentarz